Upravit stránku

Tepelná čerpadla

Specializujeme se na montáž tepelných čerpadel značky Panasonic – systém vzduch - vzduch a vzduch - voda. 

První tepelné čerpadlo sestrojil v podstatě náhodou americký vynálezce Robert C. Webber na konci čtyřicátých let minulého století. V okamžiku, kdy prováděl pokusy s hlubokým zamrazením, se omylem dotkl výstupního potrubí mrazícího přístroje a popálil si dlaň.

Tato náhoda přinutila vědce k dalšímu zkoumání a následnému odhalení funkce tepelného čerpadla. Webber propojil výstup mrazničky s nádrží na teplou vodu. Měl stále přebytek tepla, napojil tedy horkou vodu na potrubní smyčku a pomocí ventilátoru vháněl teplý vzduch do domu. Následovaly úspěšné pokusy čerpat teplo ze země pomocí zemních kolektorů. Výsledky byly velmi překvapivé, proto princip tepelného čerpadla začali zkoumat další vědci, přidali jednoduchou regulaci a na světě bylo první tepelné čerpadlo použité v praxi pro ohřev vody.

Princip a funkce tepelného čerpadla

Zjednodušeně - Tepelné čerpadlo pracuje podobně jako chladnička, která odebírá teplo potravinám – tedy je chladí - a v zadní části lednice - topí. Rozdíl je v tom, že tepelné čerpadlo pracuje na opačném principu s mnohem větším výkonem. Odebírá teplo vodě, vzduchu nebo zemi, a pomocí radiátorů nebo podlahového vytápění vytváří teplo.

Pro technické nadšence

Princip tepelného čerpadla je nejlépe zřetelný z následujícího schématu:

První fáze - Vypařování:

Na obrázku je první fáze znázorněna vpravo. Ventilátor svým pohybem vhání vzduch do výparníku. Chladivo kolující v potrubí tepelného čerpadla odebírá teplo ze vzduchu, čímž změní skupenství z kapalného na plynné a následně se výparníkem odpařuje.

Druhá fáze - Komprese:

Kompresor prudce stlačí plynné chladivo vzduchem ohřáté o několik stupňů, a díky fyzikálnímu principu komprese (při vyšším tlaku stoupá teplota), jako teplotní výtah znásobí malý přírůstek tepla na vyšší teplotní hladinu, která se pohybuje kolem 80°C.

Třetí fáze - Kondenzace:

Zahřáté chladivo předá pomocí druhého výměníku (kondenzátoru) teplo vodě v radiátorech, následně se ochladí a zkondenzuje (zkapalní). Radiátory získané teplo vyzáří do místnosti a ochlazené chladivo putuje k expanznímu ventilu.

Čtvrtá fáze - Expanze:

Chladivo se průchodem přes expanzní ventil rozpíná a tím ochlazuje, aby následně mohlo odebrat teplo okolnímu vzduchu, viz. první fáze.

Tento koloběh se neustále opakuje.

Některé typy tepelných čerpadel umí pracovat i v režimu chlazení.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti